< TD Aleko Konstantinov 1899 planinarski proqvi

        

ТД „АЛЕКО КОНСТАНТИНОВ – 1899“ – СОФИЯ
КАЛЕНДАРЕН ПЛАН ЗА ТУРИСТИЧЕСКАТА ДЕЙНОСТ ТРЕТО ТРИМЕСЕЧИЕ 2025 г.
И ДОПЪЛНЕНИЕ КЪМ КАЛЕНДАРНИЯ  ПЛАН НА МНОГОДНЕВНИТЕ СЪБИТИЯ
ДО КРАЯ НА 2025 Г.

Плана може да изтеглите от тук

ТОЙ Е ВИНАГИ С НАС


Има ярки и популярни личности,които оставят незабравима следа в хората, с които са общували. Към тях принадлежи и Никола Хаджиев. Той респектираше с авторитет, интелект, ерудиция, трудолюбие и жизненост неподвластна на годините му.Затова ни липсва много.

Завинаги ще останат в нашите сърца неговия жизнерадостен образ, прекрасния му глас и чудесните моменти в нашите планини.

Когато катерим стръмните пътеки с раница на гърба, когато посрещаме изгревите или изпращаме залезите, когато очите ни се радват на омайните родни красоти той винаги ще бъде редом с нас .


Поклон пред светлата му памет.

ТД"Алеко Константинов 1899"


В един от броевате на вестник "Ехо" прочетох статия за пътуване на група от дружеството из Родопите. Сканирах статията и я предоставям за прочитане на страниците на сайта.

В полите на Родопите

Променливото октомоврийско време ни накара да се решим на екскурзия, която започнахме от гр. Пещера - селище с интересна история. При влизането в града, на хълма "Света Петка" се издигат кули и стени, спиращи дъха. В България има много твърдини, но уникалното за крепостта над Пещера са двете нейни ъглови кули, които едноврменно са и църкви. Крепостта се нарича Перистера, което означава гълъб, гълъбово място. След интересната беседа на екскурзоводката Люба Шопова на фона на Родопа планина се насладихме и на чудесните зелени площи, които се оказа, че се поддържат доброволно от г-н Спиров.
След Перистера проехме към гр. Брацигово. Тук един ден е малко за разглеждане на забележителностите му: Историческият музей, оригиналното Черешово топче, двете къщи - забележителни архитектурни паметници - Поповата къща, строена през 1848 г., която е музей на Брациговската строително-архитектурна школа и Къневата къща, в която са представени битът и поминъкът на местното население / розопроизводство, кацарство, тъкачество и др./. В двора на двете църкви е изложбата на открито на световноизвестния проф. Крум Дамянов.
Посетихме и църквата "Свети Йоан Предтеча". Най-високата камбанария на Балканите е построна тук от майстор Иван Драгов през 1884 - 1886 г.
В Брацигово е изграден Мемориален парк "Априлци". Тук е мястото, където е била издигната кладата на Васил Петлешков, а сега има паметник на брациговския апостол и алея с бюстовете на водачите на въстанието. Паметниците в Брацигово са над 90, но и това, което успяхме да видим, ни изпълни с радост и гордост.
След Брацигово пътят ни отведе в Перущица. Посетихме Историческия музей, както и църквата "Св. Архангел Михаил" - костница на загиналите в Априлското въстание. Край града е разположен мемори-алът "Трите поколения" - пос­ветен на априлци, септемврийци и антифашисти.
Напуснахме Перущица на път за Червената църква -християнска базилика от V-VI век от новата ера, която е изградена с червени тухли, споени от червен хоросан. Запазени са и част от стенописите. Към църквата води пътека дълга 720 метра, която започва от шосето между Перущица и село Йоаким Груево. Църквата е реставрирана и открита за посещения през 2014 г.
Денят вече преваляше и ние поехме към домовете си в София, изпълнени с ведро настроение заради досега с родната история и природа и чудесните хора.
Росица Левурдашка
ТД "Алеко-1899" - гр. София
върни
В януарския брой от 2016г. във в."Ехо"прочетох статия за изкачването на в.Митикас от група туристи от ТД"Алеко" и ТД"Кремиковци".Прочетете я и Вие.

25 години присъствие на Олимп

Преди повече от 24 години,на 17 юли 1991 г., група от около 20 туристи от ТД „Чавдар" към МК „Кремиковци", водена от алпинистката ЙорданкаДимитрова, изкачи за един ден най-високия връх на планината Олимп - Митикас.
Цялата група стъпи на върха.Изкачването на самия връх бе осъществено по скалните зъбери от страна на ръба Скала, а слизането стана по улея, който разделя връх Ми тикас от рида Стефани. Следващите два дни бяха посветени на плаж и посещения в града. И четирите нощувки на тази окскурзия-поход бяха осъществени в хотел „Акти- он" на егейския бряг в Паралия Катерини. Транспортът до Гърция и до подстъпите към върховете бе обезпечен от кремиковския автобус.Преди този поход само алпинисти от Кремиковци бяха стъпвали на върха.


Няколко години по-късно,през юни 2000 г., ТД „Кремиковци" организира друга международна проява в съседна Гърция. Целта беше почивка с еднодневно изкачване на връх Митикас. Базовият лагер бе курортно градче Паралия Скотинас.
И така навръх Петровден, на 29 юни 2000 r. група от 15 туристи потегли в ранни зори към върха по класическия маршрут: град Литохоро -паркинг „Приония" - хижа„Спилос Агапитос" - връх Скала - връх Митикас. Слизането се осъществи по улея между върховете обратно до автобуса на паркинга. Водачи на групата бяха ветераните Кирил Венев и МишоУшанов, участвали в първото изкачване. Походът започна от плажа (кота 0 на морскоторавнище) и завърши отново там в топлата юнска вечер. Всички бяха доволни от преживяното.
Сега споменът за първия голям поход пробуди желанието под някаква форма той да бъде повторен. Този път идеята произлезе от ТД„Алеко Константинов", а инициатор и водач стана инж.Слави Славов, участник в първия голям поход. Беше сформирана обща туристическа група с участници в ТД ,Алеко Константинов" и ТД "Кремиковци" В организацията участваха и Ирина Кисева и Антоанета Иванова.За нуждите на екскурзията и похода беше нает 18-мест ен автобус с водач Бончо Бодуров. Резервирани бяха три нощувки в хотел HausOlymp в Паралия Катерини.Екскурзията се проведе от19 до 22 септември 2015 г.
На19 септември следобед групата пристигна в Паралия и се настани в хотела. Някои отучастниците дори успяха да отидат на плаж или да обиколят магазините. Вечерта с цялата група бяха обсъдени маршрутът и редът за движение към върховете за следващия ден, 20 септември.
Сутринта потеглихме с микробуса от Паралия в 5 ч.,преминахме през Катерини и продължихме на запад към градчето Агиос Димитриос,обходихме Олимп от север и запад до селището Каливия.Оттук на изток по стръмните голи западни склонове на Олимп продължава тесен път с остри завои до високопланинския заслон Христаки на около 2450 м н.в. Заслонът разполага с около20 места, но е без обслужване. На заслона пристигнахмеоколо 10 ч. и след кратко подреждане на леките раници потеглихме нагоре по пътеката, която в началния етап имаше направление към втория по височина връх на Олимп - Сколио (2911 мн.в). Когато пътеката наближи върха, тя се изви надясно, прехвърляйки билото,се насочи към скалния ръб Скала (40%5 м н.в.).
Оттук започна истинското трудно изкачване през каменните зъбери и почти отвесни улеи към първенеца връх Митикас(2917 м н.в.). До върха достигнаха 13 души от групата,включително и водачът на микробуса. На върха закусихме, направихме снимки и отбелязахме присъствието си в специалната тетрадка.Останалите участнички прецениха, че тренингът им не е достатъчен, за да преминат през стръмните изронени скални масиви, затова те изкачиха връх Сколио. А на върховете имаше предимно български групи.
И от двата върха във всички посоки се разкриваха величествени панорами - на север се разпростира огромната пропаст - „мега" казанът, а на изток гористите склонове на планината, а още по-далече - морският хоризонт. Завръщайки се от върховете, цялата група тръгна към заслона, където беше паркиран микробусът.Часът беше около 15,30. Потеглихме, но голямо стадо говеда, извило се по тесния планински път, ни забави,след това над село Каливия микробусът спука гума... И така в хотела се прибрахме в 22,30 ч. Трябваше да почи ваме, защото на другия ден ни предстоеше екскурзия до манастирите в Метеора.
Две години преди тази екскурзия-поход ТД „АлекоКонстантинов" беше орга низирало и друга голяма екскурзия до Гърция с изкачване на Олимп. Бяха посе тени градовете Банско, Гоце Делчев, Драма, Кавала, Солун, Катерини и Серес. Ек скурзията беше проведена с 50-местен автобус в периода29 септември - 1 октомври 2013 г. През втория ден от екскурзията половината туристи останаха на плажа в Паралия (в хотела RG). Останалите повече от 20 души потеглиха с автобуса рано сутринта към селището Каливия. Големият автобус обаче успя да се изкачи само до 1300 м н.в., поради което само част от туристите успяха да стигнат до билото на Олимп, но не и до върховете.
В основата на всички изброени походи, организирани за изкачване на Олимп и връх Митикас, стои първото изкачване на върха от 17юли 1991 г. Водачи на тези походи бяха участници от първия поход.

Инж. Слави Славов

ТД "Алеко-1899"

върни

©TD"ALEKO KONSTANTINOV1899" ikiseva@abv.bg